Naar content gaan

Is 440C-staal goed voor keukenmessen? 440C vs VG10 vs AUS-10

Haru gesmede 440C-keukenmessen met donkere ebbenhouten handgrepen, neergelegd op een ruw betonnen aanrecht in een harde ochtend light

Ga naar

Bijgewerkt September 2026 · 9 min gelezen · Britse messpecialisten in Japans staal

Kort antwoord: ja — 440C is echt een goed staal voor een keukenmes, vooral als je een scherp, roestbestendig lemmet wilt zonder daar veel voor te hoeven betalen. Het is een roestvrij staal met een hoog koolstofgehalte dat goed uithardt, een scherpe rand aanneemt en gemakkelijk terug te brengen is op een steen. Het is niet zo hard of zo scherp als de VG10 en AUS-10, maar voor een eerste set of een alledaags mes is het een uitstekende prijs-kwaliteitsverhouding. Ons eigen Haru-assortiment is gesmeed vanaf 440C bij 60 ± 2 HRC, vanaf € 29,99.

Belangrijkste conclusie

440C is een beproefd, betaalbaar roestvrij staal met een hoog koolstofgehalte: scherp, corrosiebestendig en gemakkelijk te onderhouden. Koop het voor waarde en eenvoud; stap over op VG10 of AUS-10 als u een harder mes wilt dat zijn snede langer vasthoudt.

Wat is 440C-staal?

440C is een martensitisch roestvrij staal uit de 400-serie en bevat de meest koolstof van de gebruikelijke 440-kwaliteiten. Die extra koolstof (0,95–1,20% volgens specificatie) zorgt ervoor dat het gehard wordt voor een scherpe, slijtvaste rand, terwijl het hoge chroomgehalte (16,0–18,0%) het sterk bestand maakt tegen roest en vlekken. In duidelijke bewoordingen: het gedraagt ​​zich als echt bestekstaal, niet als een zacht supermarktmes.

Het is de moeite waard om hier precies te zijn, omdat dit een vaak voorkomend punt van verwarring is. 440C is een Amerikaanse roestvrijstalen specificatie met hoog koolstofgehalte — een kwaliteit uit de AISI 400-serie — geen Japans staal. De Haru-messen zijn gemaakt in de Japanse style – de vormen, de dunne geometrie, de santoku- en kiritsuke-profielen – maar het staal zelf is 440C, met de hand gesmeed en met hitte behandeld. Dat is anders dan onze VG10- en AUS-10-lijnen, die gebruikmaken van Japanse staalspecificaties. Beide zijn fijne keukenmessen; ze zitten gewoon op verschillende punten qua prijs en prestatie.

Hoe hard is 440C, en hoe goed houdt het een voorsprong vast?

Hardheid wordt gemeten op de Rockwell C-schaal (HRC). 440C wordt doorgaans gehard tot ongeveer 58–60 HRC; onze Haru-bladen zijn gestabiliseerd op 60 ± 2 HRC. Dat is echt moeilijk voor roestvrij staal – hard genoeg om een ​​fijne, blijvende snede te krijgen, maar toch niet zo hard dat het mes broos wordt of lastig om thuis te slijpen. Als de schaal zelf nieuw voor je is, legt onze gids voor de Rockwell-hardheidsschaal uit wat de cijfers eigenlijk betekenen in de keuken.

In gebruik vertaalt zich dat in een goede scherptevastheid: de combinatie van koolstof- en chroomcarbiden geeft een echte slijtvastheid van 440C, dus een goed geslepen mes blijft scherp na voldoende voorbereiding. Waar het een beetje terrein oplevert, is dat tegen VG10 en AUS-10, die meestal iets harder draaien – ongeveer 60-61 HRC voor VG10 en ongeveer 58-61 HRC voor AUS-10 – en zijn ontworpen voor een nog langere levensduur van de snijkant. Voor de meeste thuiskoks is het verschil bescheiden: je besteedt gewoon een minuut of twee vaker aan de steen.

De eerlijke voor- en nadelen van 440C

Krachten

✓ Heeft een scherpe rand
✓ De beste roest- en vlekbestendigheid van de drie staalsoorten hier
✓ Sterk en vergevingsgezind – minder chipgevoelig dan ultrahard staal
✓ Gemakkelijk te slijpen op een standaard wetsteen
✓ Uitstekende waarde

Trade-offs

– Randretentiesporen VG10/AUS-10
– Geen decoratieve Damastbekleding
– Iets minder verfijnde afwerking
– Moet nog drogen – het is vlekbestendig, niet vlekbestendig

440C versus VG10 versus AUS-10: de volledige vergelijking

440C versus AUS-10 op één rij: AUS-10 behoudt langer een scherpe voorsprong, omdat hij harder wordt gebruikt (ongeveer 58-61 HRC) en vanadium bevat voor slijtvastheid. 440C antwoordt met meer chroom (16,0–18,0% tegen 13,0–14,5%), dus het is de meest roestbestendige van de twee, het is gemakkelijker te slijpen en het kost veel minder.

440C versus VG10 in één regel: VG10 is de moeilijkste van de drie met ongeveer 60–61 HRC en heeft de beste scherptebehoud, geholpen door kobalt en vanadium. De 440C ruilt opnieuw een korte levensduur in voor de beste corrosiebestendigheid van de drie, het eenvoudigste slijpen en de laagste prijs.

Alle drie zijn roestvrij staalsoorten met een hoog koolstofgehalte, en ze zijn alle drie een goed keukenmes; de verschillen zijn gradueel, en niet een scheiding tussen goed en slecht. Het nuttigste om op te merken in de onderstaande tabel is dat hun koolstofgehalte vrijwel identiek is, namelijk ongeveer 1%. Wat ze feitelijk scheidt is chroom, de carbidevormende extra’s (vanadium, molybdeen, kobalt) en vooral de warmtebehandeling.

  440C AUS-10 VG10
Staalspecificatie Amerikaans (AISI 400 serie) Japans Japans
Carbon 0.95–1.20% 0.95–1.10% 0.95–1.05%
Chroom 16.0–18.0% (hoogste hier) 13.0–14.5% 14.5–15.5%
Andere belangrijke toevoegingen tot 0,75% molybdeen ~0,1–0,3% molybdeen, ~0,1–0,27% vanadium 0,9–1,2% molybdeen, 0,1–0,3% vanadium, 1,3–1,5% kobalt
Typische hardheid van het keukenmes 58–60 HRC 58–61 HRC 60–61 HRC
Edge retentie Goed Zeer goed Uitstekend
Corrosiebestendigheid Uitstekend Zeer goed Zeer goed
Gemak van verscherpen Makkelijkste van de drie Gemakkelijk Vergt wat meer werk
Prijs in ons assortiment vanaf € 29,99 (Haru) € 79,99 enkelvoudig (Minato) vanaf € 49,99 (Riku)

Dit zijn gepubliceerde specificatiebereiken voor de legeringen, niet voor de afmetingen van één specifiek exemplaar mes. In de praktijk is warmtebehandeling belangrijker dan de legeringsnaam : een goed gehard 440C-mes snijdt beter dan een onzorgvuldig behandeld VG10-mes. Beschouw de tabel als de vorm van het karakter van elk staal, en niet als een ranglijst.

Minato AUS-10 santokumes rustend op een donker spekstenen werkblad in koel blauwuurlicht naast een tinnen schaal en tijm

Twee dingen in die tabel zijn de moeite waard om hardop te zeggen, omdat ze indruisen tegen de gebruikelijke veronderstelling dat het duurdere staal gewoon wint. Ten eerste dragen ze alle drie ongeveer dezelfde koolstof. Het prestatieverschil is niet "meer koolstof" - het zijn de carbidevormende extra's en de warmtebehandeling. Ten tweede bevat 440C het meeste chroom van de drie. Wat betreft roest- en vlekbestendigheid is het echt de beste van de groep, niet het compromis. Als je mes in de buurt van een gootsteen staat, snel wordt gewassen en niet altijd meteen droogt, is het goedkoopste staal hier ook het meest vergevingsgezinde.

Dus waar gaat het geld naartoe? In randleven en afwerking. VG10 en AUS-10 belonen je met een scherpere snede die langer meegaat tussen de slijpbeurten, een fijnere maling en – in onze Damascus-lijnen – dat gelaagde patroon. De 440C biedt u het grootste deel van de dagelijkse snijervaring voor een fractie van de kosten. Als je dieper wilt ingaan op de twee opties voor Japans staal, hebben we een directe vergelijking van VG10 versus AUS-10, een volledige AUS-10 staaluitleg en een diepgaande VG10-gids. Voor de bredere familie bladstaalsoorten, zie de verschillende soorten roestvrij staal.

Onze keuzes: 440C en de staalsoorten waar we naar toe kunnen gaan

Haru Ebony Handle 440C messenset
Beste 440C-waarde
Haru messenset met ebbenhouten handvat (440C) vanaf € 29,99

★★★★★ 4,72 (75 beoordelingen)

Voordelen

✓ Gesmeed 440C op 60 ± 2 HRC
✓ Koop losse exemplaren of de vierdelige set
✓ Comfortabel handvat in ebbenhout

Cons

– Niet voor botten of diepvriesproducten
– Alleen met de hand wassen en drogen

Best voor: een eerste mes in Japanse stijl of een betaalbare set voor dagelijks gebruik. Chef-kok en kiritsuke vanaf £ 39,99; nutsvoorzieningen en koppelingen vanaf £ 29,99; de vierdelige set kost € 99,99.

Bekijk het Haru-assortiment →
Aiko Black Damascus VG10 mes
Beste upgrade in het algemeen
Aiko Black Damascus (VG10) vanaf € 64,99

★★★★★ 4,94 (120 beoordelingen)

Voordelen

✓ VG10 kern, hardere rand die lang meegaat
✓ Opvallend Damascus-patroon
✓ Zelf te bouwen → Set van 9 stuks

Cons

– Kost meer dan 440C
– Nog steeds alleen handwas

Beste voor: de natuurlijke stap omhoog vanaf 440C — onze hoogst gewaardeerde mes, van Japans VG10-staal.

Bekijk de Aiko Black →
Riku Damascus VG10 mes set
Beste waarde VG10
Riku Damascus VG10 vanaf € 49,99

★★★★★ 4,89 (62 beoordelingen)

Voordelen

✓ VG10-kern met 67-laags bekleding
✓ De goedkoopste manier om VG10 binnen te komen
✓ Scherpe, verfijnde rand

Nadelen

– Minder maatopties dan Aiko
– Alleen met de hand wassen

Best voor: één mes upgraden naar VG10-staal zonder een grote prijssprong.

Bekijk de Riku →
Minato AUS-10 santokumes
Beste AUS-10 single
Minato Santoku (AUS-10) £79.99

★★★★★ 4,88 (74 beoordelingen)

Pros

✓ AUS-10-mes van Japans staal
✓ Prachtig allround santoku-profiel
✓ Strakke, moderne afwerking

Nadelen

– Enkel mes, geen set
– Alleen met de hand afwassen

Beste voor: een mes waarmee je alles kunt doen in een hardere Mes van Japans staal, als u de voorkeur geeft aan AUS-10 boven VG10. Liever een westers profiel? Het Minato koksmes is van hetzelfde AUS-10-staal voor € 79,99.

Bekijk de Minato Santoku →

Een 440C-mes onderhouden

440C is vlekbestendig, niet vlekbestendig – een paar eenvoudige gewoonten houden het op zijn best. Was hem met de hand (nooit in de vaatwasser) en droog hem meteen af, in plaats van hem nat in het rek te laten liggen. Houd het uit de buurt van botten en bevroren voedsel, want deze kunnen harde, dunne messen beschadigen. Bewaar het in een blok, op een magnetisch rek of in een Saya in plaats van los in een lade. Als het begint te slepen, zullen een paar bewegingen met een medium/fijne wetsteen het snel terugbrengen - 440C is vergevingsgezind om te slijpen. Onze wetsteenslijpgids bespreekt de hoek en de techniek.

Dus, is de 440C geschikt voor jou?

Als je een scherp, betrouwbaar, roestbestendig mes wilt en liever niet veel uitgeeft, is de 440C een slimme keuze - en dat is precies de reden waarom we er ons instapmodel Haru-assortiment van hebben gemaakt. Wees duidelijk: voor een kok die graag slijpt, snel wast en drie of vier messen wil in plaats van één, is 440C de betere koop, niet de troostprijs. Het is ook een verstandige keuze voor een mes dat geschikt is voor zwaar werk, als reservemes of als cadeau voor iemand die net begint met koken. Als u zelden slijpt en de scherpste scherpte wilt die het langst blijft zitten, zet dan uw geld in VG10 of AUS-10. Veel van onze klanten doen beide: een 440C-set voor de dagelijkse voorbereiding en een VG10-mes voor de klussen die dat verdienen.

FAQ

Is 440C een goed staal voor keukenmessen?

Ja. 440C is roestvrij staal met een hoog koolstofgehalte dat uithardt tot ongeveer 58–60 HRC, een scherpe rand aanneemt, goed bestand is tegen roest en gemakkelijk te slijpen is. Het is een beproefd, voordelig bestekstaal en onze Haru-messen gebruiken het bij 60 ± 2 HRC.

Is 440C beter dan VG10?

Voor pure snijprestaties, nee. VG10 wordt meestal harder gebruikt bij ongeveer 60-61 HRC en voegt kobalt en vanadium toe, zodat het merkbaar langer een scherp randje behoudt. 440C wint qua prijs, qua slijpgemak en qua corrosiebestendigheid, omdat het meer chroom bevat (16,0–18,0% tegen VG10's 14,5–15,5%). Als je graag slijpt, is 440C de betere koop; als je het langste snijvlak wilt, kies dan voor VG10.

440C versus AUS-10: wat is beter voor een keukenmes?

AUS-10 presteert beter. Het is een Japanse staalspecificatie met een temperatuur van ongeveer 58–61 HRC waaraan vanadium is toegevoegd voor slijtvastheid, zodat het zijn scherpte langer vasthoudt dan 440 ° C. 440C antwoordt terug met meer chroom (16,0–18,0% tegen 13,0–14,5%), dus het is de roestbestendiger van de twee, gemakkelijker te slijpen en veel goedkoper. Kies AUS-10 voor een lange levensduur, 440C voor waarde en weinig onderhoud.

Is 440C roestvrij staal of koolstofstaal?

Beide, in zekere zin. Het is een roestvrij staal met een hoog koolstofgehalte. Het bevat voldoende koolstof (0,95–1,20%) om uit te harden voor een scherpe rand, en voldoende chroom (16,0–18,0%) om als roestvrij te gelden en bestand te zijn tegen roest.

Is 440C een Japans staal?

Nee. 440C is een Amerikaanse roestvrije specificatie, vastgesteld door de AISI 400-serie standaard. Onze Haru-messen zijn gemaakt in Japanse stijl, met santoku- en kiritsuke-profielen, maar het staal zelf is 440C. De VG10- en AUS-10-messen in ons assortiment gebruiken in plaats daarvan Japanse staalspecificaties.

Roest een 440C-mes?

Het is zeer roestbestendig dankzij het chroomgehalte, maar het is niet volledig roestbestendig. Na gebruik met de hand wassen en drogen in plaats van nat te laten, en hij blijft jarenlang schoon en helder.

Is 440C gemakkelijk te slijpen?

Ja. Bij 58–60 HRC reageert het goed op een standaard wetsteen, gemakkelijker dan hardere staalsoorten zoals VG10. Enkele passages op een medium en vervolgens een fijne steen van ongeveer 15° per zijde herstelt een scherpe rand.

Gerelateerde handleidingen

Klaar om te kiezen? Bekijk het 440C Haru-assortiment en de VG10- en AUS-10-messen waar het naar toe gaat.

Winkel losse messen → Winkel Damascus-messen → Winkelmessensets →

Misschien vind je dit ook leuk

Lees verder

Twijfel je nog?

Je winkelwagen is bewaard en staat voor je klaar.